http://www.seffibenjoseph.co.il/Sbj/d2_content/menuid/1030/id/237/" />
03-7527777
לבירורים והזמנות
הטיול הגדול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

הטיול הגדול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

15 יום - פולחני רוחות וטקסי וודו, חיים היום בממלכות העבר המפוארות

טיול של פעם בחיים באזור בלתי מוכר ולא מקובל בקרב המטיילים. אפריקה המערבית עדיין מקיימת את המהות התרבותית והנפשית של ממלכותיה המפוארות מן העבר - כדוגמת ממלכת אשאנטי וממלכת דאהומי. 

על אף שהיו לקולוניות של ארצות אירופה ולבסיסי מסחר העבדים הגדול, ועל אף שבימינו מנסים לשלב בהן קידמה עם מסורת, הרי שתרבויותיהן העתיקות שרדו את המכבשים ההיסטוריים האלה והן חיות ונושמות, רוקדות, שרות ונכנסות לטראנס ..... 

את החוויה המרגשת הזו נעבור בביקורים שנערוך בכפרים ובעיירות, בטקסי הוודו, בריקודי מסכות הגלדה, בלוויות המיסטיות הצבעוניות, בשווקי הפטיש ובאומנות המסורתית, שנפגוש בכמה מקומות.

הנופים בטיול אף הם מרהיבים: רצועת החוף הנפלאה של האוקיאנוס האטלנטי, יערות גשם, סהל (סוואנות) ודרום הסהרה. בכל מקום תצפה לנו קבלת פנים חמה, נעימה ולעיתים מרגשת, שזה אחד מסודות הקסם של המקום והטיול.

 

צילם: אלי אטיאס

תאריך יציאה תאריך חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת ליחיד בחדר מדריך/ה סטטוס הערות
09-01-2018 23-01-2018 6750 € 500 € ספי בן יוסף מקומות אחרונים
יום 1: מהעולם הלבן אל הלב השחור

 טיסה ארוכה (כאורך הגלות) אל גאנה דרך איסטנבול.  רק בערב ננחת באקרה (Accra), עיר הבירה הנמצאת על חוף האוקיינוס האטלנטי ו...ישר למלון ולליל התאוששות

 

יום 2: אקרה, מגע ראשון עם תרבות ועם פולקלור

יום של היכרות עם הכרך הסואן: נבקר במוזיאון הלאומי, שמכיל אוספים אתניים-היסטוריים מכל אפריקה השחורה (אלא אם יהיה סגור מסיבה שאף פעם אין לחזות מראש....). נבקר בפארק על שם קוואמה נקרומה, אבי גאנה המודרנית ומהדמויות הבולטות באפריקה במאה ה – 20, וממנהיגיו הבולטים של גוש "העולם השלישי" אשר בהקמתו השתתף.

נבקר ברחוב הנגרים, שמייצרים ארונות קבורה בצורות מרהיבות (מטוסים, פירות, דגים ומבנים שונים ומשונים) וממלאים בכך תפקיד חשוב במסכת הפולחנית הכמעט יומיומית של חברות ילידיות בגאנה. בהתאם לזמן נבקר גם באחד השווקים בעיר. 

לינה באקרה.

 

יום 3: על החוף האטלנטי: עיירת דייגים, אתרי פולחן וזכרון העבדות

נסע לאורך חוף האוקיאנוס האטלנטי לקייפ קוסט (Cape Coast) ולאלמינה (Elmina), אשר בהם נחתו האירופים לפני יותר מ- 500 שנה. או אז החל המסחר המביש בעבדים. בנקודות האלה הוקמו מצודות-סוהר (נראה אותן) שבהן רוכזו החטופים השחורים מלב היבשת בטרם שנשלחו לעבדות ולמוות הרחק מביתם וממורשתם.

בתי הזכרון לבושת המשעבדים הלבנים נמצאים, כמובן, על קו החוף היפה של האוקיאנוס האטלנטי. נבקר בכפר דייגים ובנמל הדיג הציורי שלו, נטייל בסימטאות אלמינה ובין השאר נראה "Posubans", שהן נקודות פולחן מסורתיות (לעתים עם פסלים) של חבורות לוחמים. 

לינה באיזור הטיול.

 

יום 4: בגובה הצמרות

נצפין אל אחד השרידים האחרונים של יערות הגשם, אשר כיסו בעבר חלקים נרחבים במערב אפריקה. בשמורת קאקום (Kakum) נטייל ברגל וננסה לפגוש את שוכני היער, ביניהם מאות מינים של ציפורים ושל פרפרים. עם הרבה מזל נראה אולי גם את אנטילופות היער החששניות (כבונגו או דויקר) וייתכן אפילו פילים .... 

ה"צימוק" בעוגת היום הוא טיול על צמרות העצים, שמיוחד לשמורה הזו מכל אפריקה (כדוגמת טיולי הצמרות ביערות העד של קוסטה ריקה). בטיול הצמרות נלך על גבי לכמה גשרים תלויים, שאורכם הכולל מגיע לכ - 300 מ' וגובהם כ - 60 מטרים מעל הקרקע; כך נוכל לראות גם את שוכני הקומה העליונה.... 

אחרי הביקור ביער, נמשיך לנסוע (לא נסיעה קצרה במיוחד....) לקומאסי ללינה.

 

יום 5: שוק המלכים, שוק עבדים וציפייה ללוויה

נבקר בקומאסי (Kumasi), מרכז התרבות הגדול של ממלכת אשנטי אשר נוסדה לפני כ - 350 שנה. נכון שהשם "אשנטי" נקשר בעיני רבים לאגדות העבר על פאר מסמא עיניים בזהבו; ובכן, זו אינה אגדה והיא גם לא מתה, אלא מתקיימת היום כ"ממלכה" השייכת לגאנה. 

ניחשף לתרבות המקומית בארמון/מוזיאון, שיש בו מוצגים רבים מההיסטוריה של האשנטי. נמשיך לספוג את סממני התרבות הזו במרכזי האומנות והמלאכות המקומיות (ציורי בטיק, קדרות, תכשיטים ועוד) ובשוק המקומי, שהוא הגדול ביותר בכל מערב אפריקה. כאן גם התקיים בעבר שוק העבדים הגדול וגם – למרבה ההפתעה – אחת מתחנות המשנה של קצוות "דרך המשי", שהגיעה מסין. 

אם נתקל בלוויה מקומית (הלוויות נערכות בעקר בשבתות), זה יהיה סימן שהיה לנו מזל, שכן לוויה נחשבת כאן לאירוע גדול וצבעוני. מעין פסטיבל או קרנבל של נשמות, אשר לכבודן נאספים קרובים ורחוקים כדי לשיר, לתופף, לרקוד (ריקודים ארוטיים, בלי נדר...) וכדי לקיים טקסים של לכידות חברתית חשובה. 

לינה בקומאסי.

 

יום 6: אקוואסידה, או: הו-הא, מה קרה ? מלך האשאנטי בא .....

בלוח השנה של ממלכת האשנטי יש כמה ימים, מדי שנה, שבהם נערכים טקסים פולחניים  מסורתיים מיוחדים בחצר המלוכה החיה והקיימת, של אחד האחרונים בבתי המלוכה האפריקאים. כזה הוא טקס האקוואסידה (Akwasidae)

במשך הטקס, המלך יושב מתחת לשמשייה צבעונית, עטוי כולו בבדים – צבעוניים לא פחות ועדוי בתכשיטי הזהב הכבדים והעתיקים שמקומם יכירם במוזיאון המכובד ביותר של האמנות האפריקאית (התכשיטים והמסכות של האשאנטי נחשובות לדרגה העליונה של עיצוב האמנות האפריקאית). לא זו בלבד, אלא שהמלך מוקף במהלך הארוע בזקני האשאנטי וביועציו.

לפני חבורת המכובדים הזו נערכת תצוגה של כל סממני התפקידים וסמלי הכוח והעמדה בממלכה: נושאי חרבות ופגיונות, משמר חמוש, נושאי מניפות מנוצות יען, אצילים מגישי מנחות ומתנות, מספרי סיפורים שיהללו ויאדירו את תולדות המלך, את אבותיו ואת הממלכה.

לבד מכל הנפלאות האלה, המוסיקאים שבפמליה יתקעו בחצוצרות ובקרנות עשויי שנהב, רקדנים "בעלי גוף" יחוללו בלבוש אדום (ריקודים ארוטיים, בלי נדר....) וכעיטור של חן – גם המלכה ופמלייתה יוסיפו את נוכחותן במקום. 

אנחנו ננסה ככל יכלתנו לחוות את האווירה המיוחדת, המראות והקולות, של ממלכת היער הגדולה האחרונה באפריקה.

כשייתם זמננו שם, נסע לטקימן (Techiman), שם נישן.

 

יום 7: על קופים ועל נפלאות

טקימן היא עיר מרכזית במרחב אנושי שחי כאן גם בתקופה שמלכי אשאנטי היו עורכים כאן פשיטות לציד-אדם, כדי להביא את השלל האנושי אל סוחרי העבדים ....

במרחק מה מטקימן נמצאת שמורת הטבע המקודשת של הקופים של פיימה (Boabeng Fiema Sanctuary). במקום זה חיים כמה מאות קופים ממינים שונים במחיצת בני אדם, שלא זו בלבד שלא פוגעים בהם, אלא אף מאכילים אותם וקוברים את הקופים המתים כבני אדם, כולל מצבות.  ואגב הקופים, הם מתנהגים בבירור כאילו בני האדם הם חבריהם הטובים.....

מכאן מחכה לנו שוב נסיעה ארוכה אל העיר טמאלה (Tamale), ואם הזמן יאפשר, עוד נעצור בדרך לביקור במסגד בוץ אפייני למערב אפריקה.  אם הזמן יהיה "נגדנו" אז לא נעצור .....

לינה בטמאלה.

 

יום 8: לטוגו עם תרופות אליל ומכשפות בגלות

טמאלה, העיר השלישית בגודלה בגאנה, הושפעה רבות מן האסלאם, וקו הרקיע שלה על מסגדיה השונים, הוא העדות הנראית היטב לעין. נבקר במרכז אומנות-מלאכות יד מסורתיות וכך גם בשוק המקומי, שבו נוכל לראות (והחולים בינינו אף יוכלו לקנות....) תרופות קלאסיות כראשים של בעלי חיים שונים ואיברים אף יותר ססגוניים... 

נחצה את הגבול לטוגו וניסע ב"סהל" (הסוואנה המערב אפריקאית), בין כפרי הבוץ של בני הדאגומבה. בדרך נבקר בכפר של  "מכשפות" אשר נידו אותם בכפריהן והן עושות כאן את גלותן. 

לינה בעיירה קארה.

 

יום 9: החיים והמוות בטירות הבוץ של דאהומי העתיקה בארץ הסומבה וטאמברמה .....

בבוקר נחצה את הגבול לבנין (Benin), בעבר היתה זו ממלכת דאהומי (Dahomey) המפוארת. אחרי מעבר הגבול (זמן אפריקאי מורט עצבים....) ניסע לנטיטינגו ,(Natitingou) בארצם של בני סומבה (Somba) וטאמברמה (Tamberma). מבני המגורים שלהם, שזכו להכרה כערכי מורשת תרבותית עולמית מטעם אונסק"ו, מייצגים את תפיסות חייהם האתנית והקוסמולוגית; הבתים בנויים כטירות בוץ אירופיות, מחולקים לאזורי מוות וחיים, מרחב לאבות וזה של החיים היום וכו'.  

מצויידים בהבנה הזו נטייל בין הגבעות ובכפרים ונתחכך קצת באוכלוסיה המקומית אשר פוגשת מעט מאוד - אם בכלל - תיירים... 

לינה באחד מיישובי הסומבה.

 

יום 10: עולם של רוחות וכשפים בין הסלעים ובדאסה-זומה

בוקר בנוף סלעי, שבו נגלה כפרים קטנים אשר מיקומם מעיד על כך, שנבנו באופן שיקשה על  גישה אליהם ובעקר על ציידי האדם שנהגו לתקוף את הכפרים ולצוד את תושביהם עבור סוחרי  העבדים. 

עד היום, שלטון החוק והפוליטיקה באיזורים אלה, משחקים תפקידי משנה מול כוחם המכריע של הרוחות והיצורים הסמויים, אלה שאינם נראים לעין האדם הפשוט, אבל קיימים בעצמה רבה בתרבותו... מייצגי העולם הסמוי הם המנהיגים הרוחניים, שחלקם ניכר במקטרת ענקית עמוסה במשמעות מיסטית .... 

נבקר באתר פולחני חשוב, מקום עלייה לרגל של כוהני וודו מכל רחבי מערב אפריקה. נעצור בדרך בדאסה זומה (Dassa Zoume) ושם נישן.

 

יום 11: שש מאות שנות מסכות וקונדום

נטייל בדאסה זומה ובסביבתה בין סלעים (בולדרים) בעלי צורות מיוחדות ועשירים במערות ובכוכים. באחד מכוכי הסלע האלה נבנתה כנסיית "גבירתנו מאריגבו", על המקום שבו – כך על פי אמונת המקומיים - היתה התגלות של מרים וישו התינוק אתה. 

אם כוהני המקום לא יזיזו את התאריך ברגע האחרון, יש לנו סיכוי לראות טקס ריקודים מלווה במסיכות מיוחדות. מסורת ריקוד אגון (Egun) במסכות "גלדה" (Gelede), שמתקיים במקום כנראה מאז המאה ה-15 ונשען על האמונה כי האבות המתים, ובמיוחד האמהות, ניחנו בכוחות חזקים אפילו משל האלים. עדות לסינקרטיזם בפולחן אפשר לראות במסיכות דמויות קונדום, שתפקידן לבטא את שאיפת הרוקדים לקבל חסינות מפני מחלת האיידס, הבעיה הרפואית החריפה באפריקה של הדור האחרון. 

לילה נוסף בדאסה.

 

יום 12: משהו על הוודו המקורי

מכאן נדרים חזרה אל חוף האוקיאנוס לאבומיי (Abomey), שהיא גלגולו של מרכז ממלכת דאהומיי המפוארת מן העבר. במשך כ-300 שנה היא התקימה בבנין ובמערב ניגריה של היום. שלטונה הושתת על מסחר, גם של בני אדם – שבויי מלחמה - שאותם מכרה לאירופים כעבדים במקום להורגם. נבקר בארמון המלוכה. שם תהיה לנו הזדמנות להתייחס למורכבות הממלכה ולמנהגי בניה קדומים. 

היום נוכל כנראה גם להיות נוכחים באחד מטקסי פולחן הוודו החשובים ביותר של שבטי היורובה, הוא טקס האל הנחש – וודון (מקור השם וודו), וכאן, בקובה (Cove), באזור הזה של המרחב הפולחני, הוא נקרא – אודון-אגונגון ומוקדש כמובן, לרוחות המתים.

לינה בבוהיקו.

 

יום 13: על המים

השכם בבוקר נסע אל השוליים הביצתיים של אגם נוקווה (Nokoue), ושם נמשיך את הטיול בסירות מנוע, שאתן נגיע אל השוק הצף של גאנווי (Ganvie). שם לא רק השוק נמצא על המים, כל בתי הכפר והמבנים הציבוריים שלו בנויים במים על כלונסאות. הסיבה, גם כאן, התגוננות מיטבית מפני ציידי אדם במסחר העבדים. 

נבקר בקוטונו (Cotonou), מקום מושב הממשלה (הבירה היא העיר השכנה – פורטו נובו), אולי נספיק גם לבקר בשוק אמנות (בעברית – צ'וחעס לפרנסת המוכרים ...) ונמשיך לווידה (Ouidah), שגם היא אחד ממרכזי הפולחן החשובים של הוודו.

לינה בווידה.

 

יום 14: זנגבטו הם לא רק רוחות

בבוקר ניסע לגראנד-פופו, על החוף האטלנטי., לפי דגלונים לבנים המציינים בכפרים שבדרך, ארוע וודו כלשהו, ננסה "לתפוס" עוד טקס אחד, "השומרים, אנשי הלילה".(Zangbeto) משתתפי הריקוד לבושים בבגד ארוך הבא להסתיר את הרוקד, כדי שיחשבו כי מתחת ללבוש יש רוחות בלבד...  מקור הזאנגבטו, בהיות כהני הוודו מייצגים של החוק והסדר החברתי, ותפקידם היה לשוטט בלילות כדי לחשוף שדים, מכשפות ושאר צאצאים של אשמדאי ולילית.

אחרי הצהרים נאכל ארוחת פרידה חגיגית ומוקדמת (לדאבון לב המדריך....) וממנה - אל שדה התעופה בקוטונו, לקראת טיסת הלילה לאיסטנבול.

 

יום 15: איסטנבול – תל אביב

עם הנחיתה מטיסת הלילה, המתנה קצרה באיסטנבול וטיסה לתל אביב. נחיתה (משוערת) לפני הצהרים.

 

המחיר כולל:

טיסות בינלאומיות עם טורקיש אירליינס, מיסי נמל והיטלים

לינה בבתי מלון סבירים, נקיים וטובים

כלכלה מלאה

מים מינרלים לכל אורך הטיול

רכב תיירות לאורך כל המסלול

כניסות לכל האתרים בטיול,

חגיגות ואירועים (חלקם תלוי במזל...), וודו, טראנס ודומיהם

אשרות כניסה לכל המדינות בטיול

מדריך מצוות רואים עולם – ספי בן יוסף

מדריך מקומי צמוד דובר אנגלית

תשר לנותני השירותים המקומיים (נהגים, סבלים ומדריכים מקומיים)

 

המחיר אינו כולל:

הוצאות אישיות (שתיה, כביסה וכד')

ביטוח רפואי ומטען 

עלות חיסונים

הוצאת דרכון

 

הערות:

המחיר לקבוצה בת מינימום 12 מטיילים משלמים ומקסימום 14. תוספת של 250 יורו תחול אם הקבוצה תמנה 10-11 מטיילים.

הנחת רישום מוקדם לנרשמים עד 1.6.2017 - 200 יורו.

בטיסות קבוצתיות אין החברה יכולה לקבוע את שירותי התעופה השונים כגון: סוגי ארוחות, ו/או מקומות הישיבה במטוס (גם אם הוזמנו על ידנו לבקשת המטיילים) מיקום הנוסעים נקבע על ידי חברת התעופה ובאחריותה

תנאי בטול בהתאם לתנאים הכלליים של החברה להגנת ה טבע – רואים עולם.

חברתנו מנועה מלמסור מידע בנושא חיסונים – אנא פנו ללשכת הבריאות באיזור מגוריכם.

 

 

CAPTCHA
הספרות לא תקינות!

צור קשר
בנושא הטיול הגדול למערב אפריקה - טוגו, גאנה ובנין

צור קשר - דף טיול

אנא מלא את פרטיך ונחזור אלייך בהקדם

אנא מלא את שמך המלא
אנא הזן מספר טלפון תקין
אנא הזן דואר אלקטרוני תקין


דואר אלקטרוני: info@roimolam.co.il

כתובת:  רחוב מנחם בגין 14, רמת גן

מיקוד 52700

טלפון: 03-7527777

פקס: 03-7527117

הכתובת: דרך מנחם בגין 14 רמת גן. (לשעבר בצלאל 21 רמת גן -עדיין מופיע כך בחלק מן המפות). הדרך הנוחה ביותר היא להגיע ברכבת, לתחנת תל אביב סבידור מרכז (לשעבר ארלוזורוב צפון). חוצים את הגשר המחבר בין הרכבת לבורסה (השרוול) לכיוון רמת גן ובניין הבורסה. בקצה הרחבה יורדים שמאלה במדרגות, הולכים אל הצומת (ממול סניף בנק לאומי). ליד הבנק פונים שמאלה (רחוב הרקון) וברחוב מנחם בגין פניה ימינה. משם כ 100 מ' למשרד הממוקם בקומה השניה בבית ג'נבה (מס' 14), בצד ימין של הכביש (מזרח), מול בית גיבור ספורט.

Joomi - ����� ����� ���������� ���